Kupa – zaparcia, obstrukcje i inne

2 Lis

Jesteśmy coraz bardziej otwarci – nie stronimy od nowych technologii, chętnie rozmawiamy o seksie! Co nie zmienia faktu, że kupa wciąż spędza nam sen z powiek. Tak, kupa – choć robią ją wszyscy – od pokoleń jest tematem tabu. Wstydzimy się o niej rozmawiać! Ba! Krępują nas wizyty w publicznej toalecie czy załatwianie się przy bliskich!
Nie twierdzę, że wypróżnianie powinno stanowić podstawę naszej konwersacji, ale szczerze zachęcam do zgłębienia wiedzy – a co najważniejsze jej propagowania!

Wypróżnianie

Wypróżnianie jest naturalną czynnością fizjologiczną organizmu, bezpośrednio powiązaną z naszym samopoczuciem oraz zdrowiem. To jak często do niego dochodzi jest kwestią bardzo indywidualną. Jedni odwiedzają toaletę codziennie, inni trzy razy w tygodniu. Nie ma  powszechnie obowiązującej reguły. Aczkolwiek jedno jest pewne: jeśli załatwiasz się rzadziej niż raz na siedem dni – masz problem. Problem z zaparciami. Z dalszej części tekstu dowiesz się, jak go rozwiązać.
Równie niepokojące co rzadkie, mogą okazać się częste wizyty w toalecie. Biegunki, luźny stolec dają powody do niepokoju. Tutaj rodzi się pytanie: jak powinien wyglądać prawidłowy stolec?

Kolor jest równie ważny co konsystencja. Czarny jest uznawany za jeden z najbardziej niebezpiecznych odcieni! Może wskazywać na bardzo poważne choroby układu pokarmowego. Zobowiązuje do wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, a w dalszej kolejności gastrologa.

Zaparcia

Tak jak wspomniałam, mówimy o nich wówczas, gdy toaletę odwiedzamy nie częściej niż raz w tygodniu. Przyczyn ich powstawania może być wiele.

 • siedzący tryb życia
 • niezdrowa dieta prowadząca do niestrawności
 • nadużywanie środków przeczyszczających
 • stres
 • lęk przed załatwianiem się w obcych miejscach
 • częste podróże
 • picie malej ilości wody

Winnych można również szukać wśród chorób, takich jak: niedoczynność tarczycy, cukrzyca, miażdżyca, zespół jelita drażliwego czy stwardnienie rozsiane. Ważne! Niektóre leki – nawet te przeciwbólowe mogą powodować zaparcia!

Zaparcia objawy

Zaparcia objawiają się nie tylko znikomą ilością wizyt w toalecie, ale również:

 • mdłościami
 • wzdęciami
 • silnymi bólami brzucha oraz głowy
 • podwyższoną temperaturą ciała
 • anemią

Zaparcia – leczenie

Leczenie należy poprzedzić wnikliwą diagnozą, dzięki której będziemy w stanie ustalić przyczynę zaparć. Leczenie farmakologiczne to ostateczność. W większości przypadków, zmiana nawyków żywieniowych okazuje się wystarczająca. Jak sobie pomóc?

 • Zrezygnuj ze śmieciowego jedzenia, a w szczególności słodyczy oraz fast-foodów które upośledzają motorykę jelit.
 • Pij więcej wody – minimum 2 litry dziennie.
 • Zadbaj o codzienną dawkę ruchu – WHO zaleca przemierzanie co najmniej 5 km dziennie!
 • Zwiększ podaż w błonnika w diecie – jedz więcej warzyw i owoców. Białe pieczywo zamień na ciemne.
 • Unikaj stresu – lub po prostu, naucz się z nim walczyć!

Biegunka

Biegunka  potrafi być równie uciążliwa co zaparcia. Szczerze mówiąc, sama nie wiem co gorsze – brzuch wzdęty jak balon/ uczucie ciężkości czy życie dyktowane przez WC. Podobnie jak w przypadku obstrukcji, przyczyny jej powstawania są bardzo zróżnicowane –  a zarazem łudząco podobne.

 • nadmiar stresu
 • jadłospis obfitujący w tłuszcz
 • nadużywanie kawy, papierosów czy alkoholu

Rozwolnienie może również sygnalizować alergie/nietolerancje pokarmowe lub najzwyczajniej w świecie zatrucie pokarmowe. Mówimy o nim wówczas, gdy do wypróżnień dochodzi częściej niż trzy razy dziennie. Stolec jest luźny i wodnisty.

Biegunka – jak sobie pomóc?

Zaczęłabym od uważnej obserwacji organizmu. Tak jak wspomniałam, biegunka może być objawem alergii – występować tylko i wyłącznie po spożyciu konkretnych produktów spożywczych. Dodatkowo zalecałabym:

 • wprowadzenie probiotykoterapii
 • zwiększenie podaży płynów
 • spożywanie małych, a częstych posiłków

Biegunka trwająca dłużej niż dwie doby, zobowiązuje do wizyty lekarskiej!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *