Jak skutecznie schudnąć?

22 Maj

Czy wizyta w kiosku może zakończyć się depresją? Tak. Z każdej okładki patrzy na nas kobieta o nienagannej figurze. Nawet ta z „Pani Domu”! Szczupłe nogi, talia osy. Na pewno nosi rozmiar „S” albo „XS”, o którym Ty możesz aktualnie tylko pomarzyć. Z zaciekawieniem przeglądasz wnętrze gazety, zastanawiając się jednocześnie: po jaką cholerę to robisz. Chyba tylko po to, aby się dobić! Trendy 2018:

 • zmysłowe przezroczystości
 • odważne cekiny
 • spódniczki mini
 • tiule i koronki

Zmysłowe przezroczystości? Z  pewnością nie będą dla Ciebie odpowiednie. Podobnie zresztą, jak spódniczki mini. Wygląda na to że nadchodzące wakacje spędzisz w worku pokutnym, próbując zamaskować mankamenty swojego ciała. Zamiast użalać się nad swoim losem i marnować czas, zacznij działać! Ty też możesz wyglądać jak gwiazda!

Jedyną przeszkodą do sukcesu jesteś ty sam!

Psychika odgrywa bardzo istotną rolę w procesie odchudzania.  Zamiast traktować redukcję jak karę, spróbuj na nią spojrzeć  bardziej przychylnym okiem. Pomyśl, jak wiele możesz zyskać!

 • Będziesz zdrowsza i bardziej pewna siebie
 • Przestaniesz unikać galerii handlowych – będziesz kupować to co Ci się podoba, a nie to co zamaskuje Twoje fałdki
 • Zwiększysz szanse na poznanie drugiej połówki
 • Codzienne czynności, takie jak wiązanie butów czy wchodzenie po schodach przestaną sprawiać Ci trudności
 • Zmniejszysz ryzyko wystąpienia wielu poważnych chorób: cukrzycy, nadciśnienia
 • Wzmocnisz serce
 • Obniżysz cholesterol
 • Zaoszczędzisz pieniądze – przeciętny Polak wydaje na słodycze średnio 100 złotych miesięcznie
 • Poprawisz jakość snu
 • Przestaniesz być zazdrosna o szczuplejsze koleżanki
 • Odmłodniejesz – warzywa i owoce działają niczym lifting. Cukier wręcz przeciwnie – niszczy włókna kolagenowe i przyspiesza proces starzenia
 • Będziesz wzorem do naśladowania
 • Pokochasz swoje odbicie w lustrze

I co? W dalszym ciągu chcesz zjeść czekoladę, która leży na Twoim biurku?

otyłość

Plan działania

Decyzję o rozpoczęciu odchudzania podejmujemy zazwyczaj pod wpływem chwili. Impulsem może być złośliwy komentarz koleżanki, za ciasne spodnie czy ślub siostry. Schemat działania wygląda następująco:

 • Odpalamy przeglądarkę internetową
 • Wpisujemy hasło: jak szybko schudnąć?
 • Rozpoczynamy niskokaloryczna dietę

Efekty przerastają nasze najśmielsze oczekiwania!

 • Pierwszy tydzień – 3 kilogramy mniej
 • Drugi tydzień – 2 kilogramy mniej
 • Trzeci tydzień – 6 kilogramów więcej

Jak to więcej? Anto tak to! Jedząc 500 kalorii dziennie nie jesteś w stanie dostarczyć swojemu organizmowi niezbędnych witamin i minerałów. Prędzej czy później rzucisz się na jedzenie i zaczniesz tyć! Nie wspominając o konsekwencjach zdrowotnych.

 • Nadmierne wypadanie włosów
 • Łamliwe paznokcie
 • Sucha skóra
 • Zaburzenia hormonalne

Zaznaczam, że jest to bardziej optymistyczna wersja. Długotrwała głodówka może doprowadzić do całkowitego wyniszczenia organizmu!

Dieta kopenhaska, ketogeniczna, baletnicy, owocowa, kapuściana czy Dukana – dobrze Ci radzę, trzymaj się od nich z daleka! 

Ustal konkretny plan działania! Weź do ręki kartkę papieru i długopis, a następnie zanotuj:

 • ile kilogramów chciałabyś schudnąć
 • w jakim czasie chciałabyś osiągnąć swój cel

Pamiętaj, że bezpieczne tempo odchudzania zakłada utratę 0,5-1 kg tygodniowo!

Jaką dietę wybrać?

Skuteczna dieta to taka, którą jesteśmy w stanie utrzymać. A zatem nie obiecuj sobie, że od jutra nie jesz słodyczy ani fast-foodów. Dobrze wiesz, że na dłuższą metę jest to niewykonalne. Pewnego dnia przyjdzie taki moment, w którym nie będziesz w stanie oprzeć się kawałkowi sernika czy czekolady. Czy porcja ciasta zaprzepaści Twoje starania? Oczywiście, że nie! Odżywiaj się zgodnie z zasadą 80/20.

 • 80% Twojego menu powinny stanowić zdrowe produkty
 • 20% możesz poświęcić na przyjemności

W ten sposób będziesz mogła dostosować swoje menu do codzienności. Wyjścia ze znajomymi czy imprezy rodzinne przestaną być przeszkodzą na drodze do osiągnięcia celu – szczupłej sylwetki.

Ile kalorii powinnaś jeść, aby chudnąć?

Żeby schudnąć trzeba jeść! Tyle już wiesz. Aczkolwiek w dalszym ciągu nie zdajesz sobie sprawy z tego, jaką ilość kalorii powinnaś dostarczać swojemu organizmowi. Spieszę z pomocą. Poniżej znajdziesz wzór  Harrisa-Benedicta,  dzięki któremu będziesz w stanie rozwiązać tę zagwozdkę.

Kobieta:

655,1 + (9,563 x masa ciała [kg]) + (1,85 x wzrost [cm]) – (4,676 x [wiek])

Mężczyzna:

66,5 + (13,75 x masa ciała [kg]) + (5,003 x wzrost [cm]) – (6,775 x [wiek])

Czarna magia? Pozwól, że posłużę się przykładem.

 • Dorota
 • Wiek: 32 lata 
 • Waga – 82 kg
 • Wzrost – 165 cm

655,1 + (9,563 x 82 [kg]) + (1,85 x 165 [cm]) – (4,676 x [32])

Z moich obliczeń wynika,  że podstawowa przemiana materii Doroty wynosi 1601 kcal. Dokładnie tyle kalorii potrzebuje, aby zachować podstawowe funkcje życiowe takie jak: oddychanie czy bicie serca. A ile żeby schudnąć? W tym celu należy CPM. Jest to bardzo proste. Wystarczy, że otrzymaną wartość pomnożymy przez współczynnik aktywności:

 • 1,2 – 1,3 – pacjent leżący w łóżku, całkowity bezruch
 • 1,4 – niska aktywność fizyczna
 • 1,6 –umiarkowana aktywność fizyczna
 • 1,75 – aktywny tryb życia
 • 2 – bardzo aktywny tryb życia
 • 2,2-2,4 – wyczynowe uprawianie sportu

Nasza bohaterka jest aktywną młodą mamą, a dodatkowo uprawia sport. W związku z czym jej współczynnik aktywności wynosi 1,6. Aby nie tyć powinna jeść ok. 2.500 kalorii – żeby schudnąć 15-20% mniej, co daje ok. 2000 kalorii. Proste? No pewnie, że tak! W razie wątpliwości, jestem do Waszej dyspozycji.

Trzymaj kontrolę

Słowo pisane ma podwójną moc! Dziennik żywieniowy pozwoli Ci zachować kontrolę nad procesem odchudzania. Dzięki niemu dowiesz się, jakie błędy popełniasz. Podjadasz między posiłkami, a może pijesz za mało wody? W końcu poznasz całą prawdę na temat swojej redukcji! Odchudzanie możesz wspomóc poprzez stosowanie specjalnych aplikacji.

Rusz się!

Przyjęło się mówić, że dieta stanowi 70% sukcesu w odchudzanie. Pozostałe 30% należy do aktywności fizycznej. Wybierz sport, którego uprawianie będzie sprawiać się przyjemność. W przeciwnym razie szybko się zniechęcisz i skończysz tam, gdzie zazwyczaj – czyli na kanapie! Pogoda za oknem sprzyja spacerom oraz wycieczkom rowerowym. Decydując się na jedną z powyższych form aktywności, połączysz przyjemne z pożytecznym. Spalisz kalorie i dotlenisz organizm!

Nie poddawaj się!

„Nie ponosi porażek ten kto nic nie robi” – zapamiętaj ten cytat i postaraj się wcielić go w życie. Zaczęłaś od głodówki i zaliczyłaś efekt jojo? Podejmij kolejną próbę, tym razem postaw na mądre odchudzanie. Wylicz swoje zapotrzebowanie kaloryczne, uzupełnij lodówkę i działaj!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *