Forskolin – na odchudzanie i nie tylko!

Forskolin – pokrzywa indyjska

Pokrzywa indyjska (Coleus forskohlii) to tropikalna, rosnąca w Indiach, Nepalu i Tajlandii bylina z rodziny pokrzywowatych, będąca źródłem wielu cennych substancji. Z uwagi na szerokie spektrum działania była stosowana w tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej jako środek dodający sił witalnych, zwiększający libido oraz lekarstwo na astmę i dolegliwości żołądkowe. W dzisiejszych czasach pokrzywa indyjska jest ceniona przede wszystkim jako bogate źródło forskolinu.

Pokrzywa indyjska i jej substancje aktywne

Forskolin, zawarty w liściach i korzeniach pokrzywy indyjskiej, ma szeroki wpływ na organizm – stymuluje on produkcję cyklicznego monofosforanu adenozyny (cAMP). cAMP jest substancją o bardzo skomplikowanym działaniu biochemicznym, ale najprościej rzecz ujmując – pełni on w organizmie rolę przekaźnika na poziomie komórkowym i wykazuje dużą zdolność wpływania na różne procesy życiowe organizmu. Wywołuje zróżnicowane efekty farmakologiczne – redukuje zmęczenie, podnosi poziom testosteronu i przyspiesza metabolizm tłuszczów.

Mimo że pokrzywa indyjska jest znana głównie jako źródło forskolinu, zawiera także wiele innych, cennych substancji aktywnych, jak na przykład:

  • Kwas rozmarynowy – jest silnym antyoksydantem, skutecznie zwalcza wolne rodniki; wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwwirusowe, bada się także jego zastosowanie w terapiach antynowotworowych.
  • Glukuronidy flawonowe – organiczne związki chemiczne, mające znaczenie w funkcjonowaniu m.in. układu hormonalnego
  • Diterpenoidy – substancje o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym

Działanie pokrzywy indyjskiej

Naturoterapeuci uważają, że pokrzywa indyjska wpływa korzystnie na pracę tarczycy, zwiększa lipolizę, wytrzymałość i koncentrację, dodaje energii oraz wspiera utratę wagi i hamuje apetyt, zapobiegając efektowi jo-jo. Badania kliniczne wydają się potwierdzać te obserwacje, choć forskolin może jeszcze niejednokrotnie zaskoczyć naukowców – substancja ta jest brana pod uwagę jako lekarstwo m.in. na astmę, cukrzycę, choroby skórne, zaburzenia libido, bolesne miesiączki, zespół jelita drażliwego, infekcje dróg moczowych, nadciśnienie, bezsenność i choroby nowotworowe.

Forskolin w odchudzaniu

Wstępne badania kliniczne, przeprowadzone na niewielkiej grupie osób, wykazały, że forskolin wspomaga utratę wagi oraz zapobiega jej przyrostowi. Towarzyszy temu zahamowanie uczucie głodu oraz zwiększenie poziomu energii i chęci na podejmowanie aktywności fizycznej. Jego przyjmowanie przez osiem tygodni powoduje widoczną redukcję tkanki tłuszczowej, masy ciała i BMI – te obiecujące wyniki sprawiają, że odchudzające właściwości forskolinu cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Wygląda na to, że pokrzywa indyjska ma ogromny, choć nie do końca zbadany potencjał, jeżeli chodzi o walkę z otyłością.

Stosowanie

Bezpiecznie można przyjąć dawkę 100-500 mg forskolinu dziennie –najczęściej jest to ekwiwalent jednej kapsułki dziennie. Kapsułkę przyjmuje się przed posiłkiem, popijając wodą. Spożycie większej niż zalecana ilości preparatu może być niebezpieczne – froskolin obniża ciśnienie, może więc powodować zawroty głowy, nadmierną senność i omdlenia.

Skutki uboczne, przeciwskazania i interakcje

Forskolin jest generalnie bezpiecznym preparatem – nie odnotowano poważniejszych skutków ubocznych, jakkolwiek długofalowe efekty jego stosowania nie są znane. Powinny unikać go osoby z niskim ciśnieniem, kobiety w ciąży i karmiące piersią. Preparaty z forskolinem mogą wchodzić w reakcje z lekami obniżającymi ciśnienie, przeciwzakrzepowymi, azotanami (jak nitrogliceryna) i antagonistami wapnia. W przypadku terapii którymś z tych leków, przed przyjęciem forskolinu należy poradzić się lekarza.

Gdzie i w jakiej cenie kupić forskolin?

Forskolin jest dostępny w dobrych sklepach zielarskich, także internetowych. Występuje w postaci naturalnego suszu z pokrzywy indyjskiej, który można wykorzystać do sporządzania naparów lub wyciągów alkoholowych. Alternatywą dla herbatek są wygodne w użyciu kapsułki z suszem – w tej postaci surowiec zielarski zostaje poddany mikronizacji, dzięki czemu ilość składników biologicznie aktywnych ulega koncentracji. Koszt miesięcznej kuracji jest zróżnicowany – wynosi od 20 do kilkudziesięciu złotych, ale zawsze warto wybierać preparaty dobrej jakości, oznaczające się wysoką zawartością ekstraktu czystej forskoliny.

2 Komentarze

  • Nigdy nie słyszałam o forskolinie. Miałam do czynienia tylko ze zwykłą pokrzywą, taką wiecie do zaparzania. Muszę poważnie rozważyć jej zakup. Lato tuż, tuż… a ja mam kilka kilogramów do zrzucenia.

  • Również zastanawiam się nad zakupem forskoliny, ale nie mam pojęcia na którą opcję się zdecydować. Tabletki czy herbatka? Chętnie poznam Wasze opinie.

Dodaj komentarz