Forskolin – na odchudzanie i nie tylko! Skutki uboczne, cena i gdzie kupić?

24 Kwi

Pokrzywa indyjska (Coleus forskohlii) to tropikalna, rosnąca w Indiach, Nepalu i Tajlandii bylina z rodziny pokrzywowatych, będąca źródłem wielu cennych substancji. Z uwagi na szerokie spektrum działania była stosowana w tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej jako środek dodający sił witalnych, zwiększający libido oraz lekarstwo na astmę i dolegliwości żołądkowe. W dzisiejszych czasach pokrzywa indyjska jest ceniona przede wszystkim jako bogate źródło forskolinu.

Pokrzywa indyjska i jej substancje aktywne

Forskolin, zawarty w liściach i korzeniach pokrzywy indyjskiej, ma szeroki wpływ na organizm – stymuluje on produkcję cyklicznego monofosforanu adenozyny (cAMP). cAMP jest substancją o bardzo skomplikowanym działaniu biochemicznym, ale najprościej rzecz ujmując – pełni on w organizmie rolę przekaźnika na poziomie komórkowym i wykazuje dużą zdolność wpływania na różne procesy życiowe organizmu. Wywołuje zróżnicowane efekty farmakologiczne – redukuje zmęczenie, podnosi poziom testosteronu i przyspiesza metabolizm tłuszczów.

Mimo że pokrzywa indyjska jest znana głównie jako źródło forskolinu, zawiera także wiele innych, cennych substancji aktywnych, jak na przykład:

  • Kwas rozmarynowy – jest silnym antyoksydantem, skutecznie zwalcza wolne rodniki; wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwwirusowe, bada się także jego zastosowanie w terapiach antynowotworowych.
  • Glukuronidy flawonowe – organiczne związki chemiczne, mające znaczenie w funkcjonowaniu m.in. układu hormonalnego
  • Diterpenoidy – substancje o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym

Działanie pokrzywy indyjskiej

Naturoterapeuci uważają, że pokrzywa indyjska wpływa korzystnie na pracę tarczycy, zwiększa lipolizę, wytrzymałość i koncentrację, dodaje energii oraz wspiera utratę wagi i hamuje apetyt, zapobiegając efektowi jo-jo. Badania kliniczne wydają się potwierdzać te obserwacje, choć forskolin może jeszcze niejednokrotnie zaskoczyć naukowców – substancja ta jest brana pod uwagę jako lekarstwo m.in. na astmę, cukrzycę, choroby skórne, zaburzenia libido, bolesne miesiączki, zespół jelita drażliwego, infekcje dróg moczowych, nadciśnienie, bezsenność i choroby nowotworowe.

Forskolin w odchudzaniu

Wstępne badania kliniczne, przeprowadzone na niewielkiej grupie osób, wykazały, że forskolin wspomaga utratę wagi oraz zapobiega jej przyrostowi. Towarzyszy temu zahamowanie uczucie głodu oraz zwiększenie poziomu energii i chęci na podejmowanie aktywności fizycznej. Jego przyjmowanie przez osiem tygodni powoduje widoczną redukcję tkanki tłuszczowej, masy ciała i BMI – te obiecujące wyniki sprawiają, że odchudzające właściwości forskolinu cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Wygląda na to, że pokrzywa indyjska ma ogromny, choć nie do końca zbadany potencjał, jeżeli chodzi o walkę z otyłością.

Stosowanie

Bezpiecznie można przyjąć dawkę 100-500 mg forskolinu dziennie –najczęściej jest to ekwiwalent jednej kapsułki dziennie. Kapsułkę przyjmuje się przed posiłkiem, popijając wodą. Spożycie większej niż zalecana ilości preparatu może być niebezpieczne – froskolin obniża ciśnienie, może więc powodować zawroty głowy, nadmierną senność i omdlenia.

Skutki uboczne, przeciwwskazania i interakcje

Forskolin jest generalnie bezpiecznym preparatem – nie odnotowano poważniejszych skutków ubocznych, jakkolwiek długofalowe efekty jego stosowania nie są znane. Powinny unikać go osoby z niskim ciśnieniem, kobiety w ciąży i karmiące piersią. Preparaty z forskolinem mogą wchodzić w reakcje z lekami obniżającymi ciśnienie, przeciwzakrzepowymi, azotanami (jak nitrogliceryna) i antagonistami wapnia. W przypadku terapii którymś z tych leków, przed przyjęciem forskolinu należy poradzić się lekarza.

Gdzie i w jakiej cenie kupić forskolin?

Forskolin jest dostępny w dobrych sklepach zielarskich, także internetowych. Występuje w postaci naturalnego suszu z pokrzywy indyjskiej, który można wykorzystać do sporządzania naparów lub wyciągów alkoholowych. Alternatywą dla herbatek są wygodne w użyciu kapsułki z suszem – w tej postaci surowiec zielarski zostaje poddany mikronizacji, dzięki czemu ilość składników biologicznie aktywnych ulega koncentracji. Koszt miesięcznej kuracji jest zróżnicowany – wynosi od 20 do kilkudziesięciu złotych, ale zawsze warto wybierać preparaty dobrej jakości, oznaczające się wysoką zawartością ekstraktu czystej forskoliny.

2 Replies to “Forskolin – na odchudzanie i nie tylko! Skutki uboczne, cena i gdzie kupić?

  1. Nigdy nie słyszałam o forskolinie. Miałam do czynienia tylko ze zwykłą pokrzywą, taką wiecie do zaparzania. Muszę poważnie rozważyć jej zakup. Lato tuż, tuż… a ja mam kilka kilogramów do zrzucenia.

  2. Również zastanawiam się nad zakupem forskoliny, ale nie mam pojęcia na którą opcję się zdecydować. Tabletki czy herbatka? Chętnie poznam Wasze opinie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *