
Dieta ketogeniczna to jedna z najbardziej popularnych diet odchudzających – zwłaszcza w ostatnim czasie, kiedy to zapanowała moda na spożywanie posiłków białkowo-tłuszczowych. Wszystko za sprawą naprawdę imponujących efektów – spadków wagi rzędu 4-5 kilogramów tygodniowo! Czy takie tempo redukcji jest bezpieczne? Czy dieta ketogoniczna jest skuteczna? Czy uczy prawidłowych nawyków żywieniowych? W dzisiejszym wpisie postaram się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące Was pytania.
Dieta ketogeniczna
Dieta ketogeniczna łamie stereotypy, w myśl których tłuszcz powoduje tycie. Zaleca zwiększenie jego podaży! Kiepski żart? Nie! Najprawdziwsza prawda! Już tłumaczę co i jak.
Węglowodany są najlepszym a zarazem najprostszym źródłem energii, kiedy ograniczymy ich spożycie nasz organizm zaczyna szukać jakiejś alternatywy. Alternatywy która pozwoli mu normalnie funkcjonować. Sięga do rezerw zgromadzonych w postaci tkanki tłuszczowej – czerpie z nich ile wlezie, a my tracimy na wadze! Proste, proste?! Pytanie brzmi: czy bezpieczne?
Dieta ketogeniczna – zasady
Już po tym krótkim wstępie nie trudno zorientować się, że najważniejsza zasada diety ketogenicznej brzmi: ogranicz spożycie węglowodanów. Zalecenia są naprawdę restrykcyjne – dzienna dawka tego makroskładnika nie przekracza 30 g!
Przy takiej ilości nasz organizm wchodzi w stan tzw. ketozy – zaczyna wydzielać ciała ketonowe powstałe w wyniku rozpadu komórek tłuszczowych. Kolejnym istotnym aspektem jest woda – zaleca się spożywanie minimum 2 litrów dziennie!
Dieta ketogeniczna – rozkład makroskładników
- Białko: 20 g
- Węglowodany: 30 g
- Tłuszcz: 50 g
Dieta ketogeniczna – lista produktów dozwolonych
- Kurczak
- Chuda wołowina
- Ryby
- Oliwa z oliwek, masło, oleje roślinne
- Orzechy i nasiona
- Jaja
- Fermentowane produkty mleczne
- Warzywa o niskiej zawartości skrobi: sałata, pomidor, szpinak, ogórek itp.
- Owoce jagodowe
Dieta ketogeniczna – jadłospis
- Śniadanie: jajecznica na maśle ze szpinakiem, bekonem i pomidorami
- II śniadanie: garść borówek, garść migdałów
- Obiad: filet z piersi kurczaka pieczony w piekarniku z sałatką z zielonych warzyw
- Podwieczorek: Tuńczyk w sosie własnym
- Kolacja: Twaróg tłusty z warzywami oraz szczypiorkiem, dwa jaja
Dieta ketogeniczna – samopoczucie
Początek diety (kilka pierwszych dni) będzie obfitował w radość i zadowolenie. Poczujesz niesamowity przypływ energii, który niestety zniknie równie szybko jak się pojawił. Zostanie wyparty przez silne bóle oraz zawroty głowy, rozdrażnienie, szeroko rozumiane zmęczenie. Dodatkowo możesz zaobserwować:
- przykry zapach z ust
- senność
- problemy z pamięcią i koncentracją
- zaparcia
- wzmożone pragnienie
Dieta ketogeniczna – u kogo się sprawdzi?
Dieta ketogeniczna nie sprawdzi się u osób aktywnych fizycznych, u których zapotrzebowanie na węglowodany jest naprawdę wysokie. Kobiety w ciąży, młodzież jak i seniorzy również powinni trzymać się od niej z daleka. Kto jeszcze musi zachować ostrożność? Osoby zmagające się z problemami żołądkowo-jelitowymi czy niewydolnością nerek.
Dieta ketogeniczna wady i zalety
Dieta ketogeniczna budzi wiele kontrowersji. Z jednej strony leczy:
- reguluje poziom cukru we krwi
- przeciwdziała napadom wilczego głodu
- normuje ciśnienie
- usprawnia pracę układu nerwowego
A z drugiej może doprowadzić do wielu poważnych skutków ubocznych! Sceptycy porównują ją do Dukana. Twierdzą, że ma zabójczy wpływ na układ hormonalny – rozregulowuje pracę tarczycy – jednego z najważniejszych narządów w ludzkim organizmie! Stosowana na dłuższą metę uniemożliwia normalne funkcjonowanie.
Dieta ketogeniczna kontra padaczka
Warto wspomnieć o tym, że dieta ketogoniczna znajduje zastosowanie w leczeniu padaczki lekoopornej. Gros lekarzy twierdzi, że stanowi bardzo ważny – a w niektórych przypadkach wręcz niezbędny element terapii. Sprawdzi się również wśród osób zmagających się z zespołem Retta/Draveta, autyzmem, alzheimerem czy parkinsonem. Skąd te właściwości? Produkowane w trakcie kuracji ciała ketonowe chronią nasz komórki nerwowe przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
Dieta ketogeniczna – czy warto?
Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Dieta ketogeniczna ma mnóstwo zalet. Co nie zmienia faktu, że wady nie są jej obce. Jedno jest pewne: powinna być stosowana pod ścisłą kontrolą lekarza! Nie dłużej niż kilka miesięcy!