African mango – czy rzeczywiście wspomaga odchudzanie?

30 Kwi

Afrykańskie mango pojawiło się na polskim rynku już jakiś czas temu. Szybkie efekty, skuteczne działanie, które potwierdza szereg badań i dobra dostępność, to tylko niektóre z zalet, które zachęciły wiele osób do jej zażywania. Nasza redakcja postanowiła jednak sprawdzić, czy african mango rzeczywiście pomaga walczyć z nadwagą i dlaczego wśród dietetyków wywołuje tak wiele kontrowersji. Zapraszamy do wpisu, z którego dowiesz się więcej o właściwościach tego owocu.

African mango – o roślinie

Zapewne niektórzy z Was znają tę roślinę pod nazwą dzikiego mango. Owoc rośnie w lasach tropikalnych Afryki.

W tamtejszych rejonach traktuje się go jako syte pożywienie, z którego można przyrządzić np. galaretkę czy dżem. Odchudzające właściwości roślina zawdzięcza swoim nasionom, czyli orzechom dika. Na czarnym lądzie spożywa się je na surowo lub grillowane, a sproszkowane można dodawać do szeregu spożywanych na co dzień potraw.

African mango – właściwości i działanie

W porcji 100 g pestek z afrykańskiego mango możemy znaleźć takie składniki odżywcze jak niacynę, tiaminę oraz ryboflawinę. Oprócz tego owoc bogaty jest w szereg aminokwasów. Afrykańskie mango to jednak przede wszystkim roślina z bardzo wysoką zawartością błonnika pokarmowego. Ten jak wiemy usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego, co bezpośrednio przyczyni się do zrzucenia zbędnych kilogramów. Nasiona rośliny obniżają także poziom złego cholesterolu we krwi. Co więcej, badania potwierdzają jego korzystny wpływ na leczenie zaburzeń metabolicznych, czyli cukrzycy i insulinoodporności. Afrykańskie mango chroni również wątrobę przed zatruciem niebezpiecznymi toksynami. Roślina skutecznie wpływa także na leczenie lęków. Może więc wspomóc terapię psychiatryczną osób, które się z nimi borykają.

African mango – badania potwierdzające działanie rośliny

Afrykańskie mango to roślina, która bardzo dużą sławę zyskała w USA dzięki dr Mehmata Oz. Zanim jednak ten amerykański lekarz zaczął polecać dzikie mango swoim pacjentom, postanowił przetestować je na sobie. Po miesiącu kuracji, przy regularnym stosowaniu tabletek z ekstraktem z nasion mango schudł ok. 4 kg. Należy dodać, że lekarzowi wystarczyła zaledwie jedna tabletka dziennie. Co więcej, do zauważenia efektów nie była potrzebna nawet restrykcyjna dieta czy intensywne ćwiczenia.

Kolejne badania dotyczące działania orzechów dika na odchudzanie, przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Kamerunie. Wzięło w nim udział ok 40 osób, które przez okres 4 tygodni przyjmowały wyciąg z afrykańskiego mango oraz placebo. Wyniki eksperymentu pokazały jasno: u osób, które regularnie dostawały ekstrakt z rośliny zauważono utratę wagi i zmniejszenie masy ciała nawet o 5,3%. Oprócz tego osoby, którym udało się zrzucić zbędne kilogramy, pozbyły się także wysokiego poziomu złego cholesterolu we krwi. Naukowcy z Kamerunu stwierdzili, że jedno badanie nie potwierdza jeszcze, że dzikie mango pomaga znacznie stracić na wadze. Dlatego w 2009 roku przeprowadzili kolejny eksperyment. Tym razem trwał on ok. 100 tygodni i brało w nim udział ponad 100 osób. Badania po raz kolejny potwierdziły skuteczne działanie afrykańskiego mango na nadwagę. Co więcej, wykazano także, że osobom biorącym udział w badaniu po regularnym stosowaniu ekstraktu z nasion owocu, ustabilizował się poziom glukozy we krwi.

Alternatywą dla afrykańskiego mango może młody zielony jęczmień, który wspomaga odchudzanie, oczyszcza organizm z toksyn oraz wspiera redukcję cellulitu.

African mango – działania niepożądane

O afrykańskim mango cały czas jest głośno. Dyskusje dotyczą przede wszystkim szeregu działań niepożądanych, które mogą wystąpić przy przedawkowaniu ekstraktu z nasion dzikiego mango. Skutki uboczne przyjmowania jego zbyt dużej ilości to: bóle głowy, problemy ze snem, wzdęcia, biegunki, zbytnie pobudzenie lub powiększenie i zapalenie wątroby.

Afrykańskie mango to owoc, który ciągle wzbudza wiele kontrowersji. Warto jednak dodać, że roślina posiada potwierdzone badaniami właściwości odchudzające. Przy regularnym spożywaniu sproszkowanego ekstraktu z nasion dzikiego mango, można zrzucić zbędne kilogramy, przyśpieszyć swój metabolizm, zmniejszyć znacznie masę ciała, a także pozbyć się zbyt wysokiego stężenia złego cholesterolu we krwi. Należy jednak pamiętać, że sukces można osiągnąć wyłącznie przy bezpiecznym dawkowaniu i zażywaniu rośliny. Dlatego też, chcąc osiągnąć skuteczne efekty, warto nie przekraczać dziennej porcji zalecanego spożycia produktu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *